alapkamat fed kamatemelés usa

Gyűlnek a felhők a kockázatos eszközök fölött

by Total Return 2023. június 20.

Júniusban, tíz egymást követő kamatemelés után, 15 hónap elteltével a FED – egyhangú döntéssel – változatlanul hagyta az alapkamatot (5-5,25%), ugyanakkor jelentős meglepetést okozott a piacnak, ami az előrejelzéseket illeti. A növekedési és az inflációs előrejelzést felfelé, míg a munkanélküliségi ráta előrejelzését lefelé módosították, de az igazán nagy meglepetést a sajtótájékoztató szövegezése és válaszai, valamint az úgynevezett „dot plot” hozták (az FOMC-üléseken a kamatról döntő tagok egy pontdiagramon helyezik el a jövőbeli kamatláb – előrejelzéseiket).  Bár a piaci konszenzus eddig valahol 5,4% környékén látta tetőzni az amerikai alapkamatot (tehát már egyetlen, mindössze 25 bázispontos emelésben sem volt biztos a piac), a Fed összefoglalójában még két további,  összesen 50 bázispontos kamatemelést várnak a jegybankárok 2023-ban ( 2024-ben viszont 100 bázispontos kamatcsökkentést).

A Fed legfrissebb dot-plot diagramja

 

2023/6/14, forrás: Fed.

Mivel magyarázható a “sólyom” attitűd? Ha később magasabb irányadó rátát vizionálnak, akkor most miért álltak le a kamatemeléssel? Maga Jerome Powell jegybankelnök arra hivatkozott, hogy a monetáris szigorítás jelentős – jellemzően 18-24 hónapos – csúszással fejti ki a hatását, így egyelőre érdemes kivárni, és a következő döntés előtt elemezni a bejövő adatokat. Valójában azonban inkább arról lehet szó, hogy a Fed az előző ülésén nagyon magasra tette a lécet az újabb kamatemeléssel kapcsolatban. A piac pedig elkönyvelte, hogy itt a vége, azonban az adatok ezt nem támasztották alá. Az amerikai gazdaság ellenállóbb, mint azt korábban gondolták, ez pedig további kamatemelést tenne szükségessé.

A Fed azonban nem szeretett volna durva meglepetést okozni. Ehelyett inkább igyekezett a “sólyom” hangvétellel a piaci kamatemelési várakozásokat emelni, hogy egy kis időhöz jusson és csak júliusban emeljen tovább, ha továbbra sem látni érdemi romlást az adatokban.

A piac mindenesetre megosztott. A “sólymok” azt gondolják, hogy kitartanak az erős amerikai makroadatok, a piac addig nem hiszi el a Fed-nek, hogy jön még egy-két kamatemelés, amíg az meg nem történik (és ez rizikó a kötvények és a kockázatos eszközök számára is). A lazább monetáris politika-párti “galambok” ugyanakkor úgy vélik, hogy a legutóbbi inflációs adat már a lassulás jeleit mutatta: a szolgáltatások maginflációja jelentősen mérséklődött, és mire elérkezik a következő kamatemelés ideje, a makrogazdasági mutatók eléggé romlanak, és az infláció eléggé mérséklődik ahhoz, hogy már ne legyen szükség további szigorításra.

Nyilvánvalóan a beérkező adatok döntik majd el, melyik a reális feltevés.  Annak mindenképpen örülhetnek a döntéshozók, hogy végre kiárazódtak a kamatvágási várakozások az idei évre. Rövid távon az új jelzések alapján van még némi tér a hozamemelkedésre, ugyanakkor én úgy gondolom, hogy közel már a vége. A kötvény befektetések pedig ebben az üzleti ciklusban a legjobbak. Előbb-utóbb kifejti hatását az eddigi 10 kamatemelés és arról se feledkezzünk meg, hogy – 3 év kihagyás után – hamarosan újra fizetni kell Amerikában a diákhiteleket. Ez bő 40 millió embert érint, aminek szintén hatása lesz a fogyasztásra. Az extra covid-megtakarítások is elfogynak egyszer, a reáljövedelmek csökkenése és a magas infláció is visszahat a növekedésre.

Persze nagyon nehéz eltalálni a pontos időzítést, de minél tovább marad szigorú a monetáris politika, annál fájdalmasabb lesz a kijózanodás és szerintem recesszió nélkül nem lehet normális szintre vinni az inflációt. Érdekes azt látni, hogy a sávból kitörő S&P 500, a szárnyaló Nasdaq és általánosságban az újra erősen emelkedő eszközárak nem késztették gyors beavatkozásra a Fed-et. Sőt, mivel az új előrejelzésekkel megerősítették azt a piaci sztorit, hogy a “soft landing”, vagyis a súlyos recesszió nélküli lassulás is képes lehet megfékezni az inflációt, tulajdonképpen olajat öntöttek a tűzre. Lazulhatnak a pénzügyi kondíciók, még tovább emelkedhetnek a tőzsdék. Ez jó a részvényeknek, a kockázatos eszközöknek, a carry trade-nek. Éppen ezért nyáron/nyár elején kitarthat még a jó hangulat, akár egy begyorsuló hirtelen részvénypiaci emelkedésnek is a tanúi lehetünk: sokan lehetnek frusztráltak, hogy alulsúlyozott részvény hányad mellett lemaradtak a raliról és nemegyszer shortokat kényszerülhetnek zárni.

Ez pedig elvezethet majd minket egy jelentősebb eséshez. Általában így is szoktak végződni a nagy bull marketek egy recesszió előtt. Gyűlnek a felhők a kockázatos eszközök felett: akár ellenálló marad az amerikai gazdaság még egy ideig és nem tud érdemben lazulni a munkaerőpiac (ekkor tovább szigorít a Fed és annál fájdalmasabb lesz a kijózanodás) akár hirtelen romlani kezdenek a makromutatók és már a kamatvágás lesz a következő téma. Ez utóbbi is fájdalmas lesz az árazáson keresztül.

VIG Moneymaxx, VIG Panoráma,, VIG Lengyel Kötvény Alap

A blog írásában közreműködő szerzők semmiféle felelősséget nem vállalnak a blogon megjelent írásaik alapján hozott befektetési döntésekért és azok következményeiért, illetve a weboldalon található adatok esetleges hiányosságaiért vagy pontatlanságaiért. A jelen blogon megjelenő írások magánszemélyek szubjektív véleményét tükrözik, nem minősülnek befektetési elemzésnek vagy ajánlásnak.” 

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.