makrofolyamatok

Várható bérdinamika az USA-ban

by totalreturn 2015. március 10.

Tegnap volt szó arról, hogy esetleg fordul az amerikai kamattrend, ami a Fedtől várt konszenzusos kamatemelés miatt nem is lenne annyira meglepő. Kérdés, hogy az inflációs folyamatok indokolnak-e olyan kamatpolitikát, amitől a hozamok lényegesen elszállhatnak. Nézzük, hogy mire utalnak a bérek, amikről sokan azt gondolják, hogy az inflációs folyamatok szempontjából meghatározó jelentőségűek lehetnek!

Az, hogy a bérek emelkedésének inflatórikus hatása van, nem kritikátlanul elfogadott alapigazság, de az biztos, hogy ha a bérek növekedése gyorsul, akkor az infláció is könnyebben emelkedik, mintha a bérdinamika stagnál vagy éppen lassul. Az amerikai 2%-os bérnövekedés nem ad okot aggodalomra, hiszen korábban 4% körüli keresetbővülés esetén is teljesült az inflációs cél (ami Amerikában nem annyira egzakt fogalom, mint Európában). Kérdés, hogyan fognak a jövőben mozogni a bérek?

Az előrejelzések készítésénél sok segítséget kap az elemző az olyan adatoktól, melyek összefüggnek a célváltozóval, és időben előbb reagálnak, mint az. Ha például azt látjuk, hogy a munkaerőpiacon egyre nehezebb megfelelő embert találni, akkor számíthatunk arra, hogy a cégek béreket fognak emelni azért, hogy a megfelelő munkavállalókat magukhoz csábítsák. Ez különösen akkor van így, ha erre a vállalatok megnövekedett árbevétele, azaz a gazdasági konjunktúra fedezete ad. A munkaerő arányosan nagyobb százalékát Amerikában is a kkv-szektor foglalkoztatja, így a kisvállalati viselkedés a bérdinamika – infláció összefüggésben is fontos. Szerencsére Amerikában erre is van felmérés és ebből képzett index, így kaphatunk valami képet a kkv-szektor pillanatnyi helyzetéről, lehetőségeiről, dilemmáiról.

Ezt mutatja az ún. NFIB Small Business Optimism Index és alindexei, amiről már más összefüggésben volt szó korábban. Most nem a fő index, hanem a „NFIB Small Business Job Openings Hard to Fill” részindex lesz a fontos, ami, ahogy a neve mutatja, azt méri, hogy mennyire nehéz a cégeknek megfelelő embert találni arra a pozícióra, ahova éppen keresnek. Az ilyen nehézségek miatt persze nem egyből nőnek a bérek, hanem bizonyos idő után kényszerülnek a vállalatok arra, hogy emeljenek, ezért itt több időeltolással próbálkoztam, és végül a 24 hónapos jött be. Legalábbis grafikailag, mert ökonometriai tesztet nem végeztem, lévén, ez csak figyelemfelhívó blogbejegyzés, nem tudományos értekezés.

Kisvállalati munkaerőpiaci trendek és bérdinamika

Az látszik, hogy az elmúlt 30 évben, amikor relatív munkaerőhiány lépett fel, a bérek emelkedtek. Ez végül is logikus. Az is látszik, hogy a bérek 2014. végén pont az ellenkező irányba mozogtak, mint kellene, igaz, ezekbe az együttmozgásokba ez a volatilitás azért belefér. Ilyen erővel két hónap múlva simán egymásba érhet az idősor, és elvileg két év múlva 3,5%-os bérnövekedés is lehetséges, ami egyértelmű abból a szempontból, mit csinál majd a Fed. Ezt érdemes észben tartani akkor, amikor valaki annyira óvatos a kamatemeléssel kapcsolatban, mint amúgy én vagyok.

Holnap akkor hozok egy másik grafikont, ami kicsit tompítja ezt a 30 éves együttmozgást. Egyértelmű kamat-előrejelzés persze abból sem lesz kiolvasható.

Forrás: Bloomberg

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.