piacok

Mikor indul el végre a US small cap?

by totalreturn 2015. február 11.

Ahhoz képest, hogy tavaly szépen teljesítettek az amerikai nagy kapitalizációjú részvények, az idén pedig lendületesen indult Európa, egy éve egy helyben topognak az amerikai kisebb tőkeértékű cégek árfolyamai. Mikor indulnak el végre?

Az idei év sem hozott áttörést a Russelben, még mindig abban a négyszögben tocsogunk, mint tavaly egész évben. Lehangoló. Pedig sokkal pozitívabban állhatnánk a részvénypiacokhoz, ha nem csak a nagy nevek, hanem a széles piac is menne végre.

A Russel az elmúlt tíz évben

A small cap piacon uralkodó hangulat nem meglepő módon együtt mozog a kkv-k üzleti hangulatával, amit az USA-ban (az ISM-indexhez hasonlóan) külön üzleti bizalmi index mér. Az együttmozgást relevánssá teszi az a tény, hogy az amerikai vállalati szektor finanszírozása sokkal jobban kötődik a tőkepiacokhoz, mint mondjuk a nyugat-európaié, a magyarról nem is beszélve. Az ún. NFIB Small Business Confidence Index most kezd csak visszakapaszkodni a válság előtti szintre, ami kis csalódás ahhoz képest, hogy a nagyobb vállalatokat képviselő ISM már történelmi csúcsokon van.

Mit jelent ez a Russel szempontjából? A jó üzleti hangulat jó befektetői hangulatot is kell, hogy jelentsen, ami nem is első sorban a Russel abszolút árszintjében, amit az aktuális profittömeg, az értékesítési volumenek, és a vállalatok könyv szerinti értéke is mozgat, hanem a relatív árazásban ölt testet. Az összefüggés kicsit zajos, de látható némi trendszerű együttmozgás a small business optimism és a Russel könyv szerinti értékhez vett ára (price-to-book ratio) között.

Az alábbi ábra azt mutatja, hogy a Russel most nagyjából ott van, amit a kkv-k üzleti hangulata igazol, tehát egy kitörésre, és onnan további emelkedésre — legalábbis a relatív árazást tekintve — szükség lenne arra, hogy a NFIB tovább menjen felfelé. Tegnap sajnos az NFIB index kicsit visszaesett, és bár a trendje nem tűnik rossznak, a Russel sem bírt elindulni felfelé.

NFIB Small Business Optimism Index és a Russel P/B aránya

Azért annyit érdemes megjegyezni, hogy Európában a small cap sokkal jobban teljesít, úgy tűnik, kitört a tavalyi sávjából, és sok európai indexszel együtt új csúcsok felé tör. Ez fenntartható is lehet, amennyiben az európai konjunktúra úgy alakulna, amire a bankszektorban tapasztalható mocorgás egyelőre utal.

A Russel és az MSCI EU Small Cap Index relatív teljesítménye

 

Forrás: Bloomberg, Aegon

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.