piacok

Pár trumpos ábra

by totalreturn 2016. november 14.

Brexit és Trump után sokan gondolhatják, hogy az elképzelhetetlen is elképzelhető (bár Trump győzelme igazából nem is volt az) így Olaszországban sem kizárt, hogy a reformkormánynak le kell mondania. Az európai periféria kamatairól volt már szó pár hete, és most úgy tűnik, az olasz kötvények német társaikhoz mért alulteljesítése szintet ugrott.

A 10 éves olasz és német államkötvény hozamának különbsége heti bontásban

A hozamkülönbözet a korábbi sávból kilépett és elindult felfelé. A piac nyilvánvalóan attól fél, hogy a Matteo Renzi által javasolt alkotmánymódosítást nem támogatja a nép, és maradnak a háború óta megszokott instabil parlamenti erőviszonyok.

Spanyolországban jobb a helyzet, de az összességében magasabb nemzetközi kamatszintekre a spanyol kötvények is azzal reagáltak, hogy a hozamok jobban felmentek, mint Németországban. Itt azonban csak a piaci nyugalmat jelző sáv aljáról kezd felfele menni a hozamkülönbözet, ami azt jelzi, hogy Olaszországgal ellentétben itt (még) nincs kötvénypiaci rezsimváltás.

A 10 éves spanyol és német államkötvény hozamának különbsége heti bontásban

Egy jó nagy ugrás. A feltörekvő részvénypiacok igen gyatrán szerepelnek, a részvényeket úgy vágták oda, hogy közben a konjunktúra-érzékeny amerikai szektorokat nagy forgalommal veszik. Ez nagyon erős rotációt jelez, de ami a legrosszabb, hogy a 900 körüli indexérték, ami az MSCI feltörekvő piaci indexében éveken keresztül támaszt jelentett, egyelőre áttörhetetlen ellenállásnak tűnik. Két hónap pilinszkázás után a piac nem tudta magát a kritikus szint felett tartani, és most jelentős forgalom mellett esett három nap alatt 6 százalékot. Havi bontásban a 200 hónapos mozgóátlag a cél, ami 2008-ban és 2016-ban is meg tudta tartani a piacot. Annyit hozzá kell tenni, hogy 19 heti folyamatos beáramlás után még a választás előtti héten megjött az első visszaváltás a feltörekvő piaci alapokból.

MSCI feltörekvő piaci részvényindex havi bontásban

Ez egy dollárban denominált index, ezért érzékeny a devizák értékváltozására. Az ázsiai fejlődő országok devizáinak átlagos teljesítményét mérő Bloomberg JPMorgan Asia Dollar Index ismét lefelé fordult, jelezve ezen régió devizáinak gyengélkedését. A 20 éves, havi bontású ábrán jól látszik, hogy egy igen hosszú támaszt letörve a piac megpróbált stabilizálódni, de most megint a januári mélypontokon vagyunk. Ha ez az idei sáv nem lenne tartható, akkor bizony a válságkor tapasztalt szintekre mennének vissza az árfolyamok, persze átlagosan. Vannak relatíve jól teljesítő devizák, mint pl. a koreai won, de van olyan is, pl. a maláj ringit, ami már elhagyta 2008-2009-es szintjét.

Bloomberg JPMorgan Asia Dollar Index

Azért érdekes ez az igen markáns divergencia különböző eszközosztályok között, mert pl. ilyen ramaty ázsiai devizapiac általános részvénypiaci eséssel szokott együtt járni, de erről, legalábbis egyelőre, nincs szó. Várjuk tehát a folytatást.

Forrás: Bloomberg

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.