piacok

Olcsó-e az Mtel?

by totalreturn 2013. december 11.

Az MSCI Indexből való kikerülés, az osztalékfizetés jövő évi elmaradása kapcsán érdemes megvizsgálni, hogy a főbb mutatók alapján vonzónak mondható-e most a Magyar Telekom részvény.
Az EV/EBITDA mutató szerint a a hazai telekom részvény a legolcsóbb a CEE régióban, de ez alacsonyabb EBITDA margin-nal jár együtt, amely pillanatnyilag az egész régióban csökken, és jelenleg 450-550 bázisponttal alacsonyabb az elmúlt 3 éves átlagnál, míg Nyugat-Európában, az anyacégek esetében a marginromlás 200-300 bázispont volt. Valószínüleg ez a fedezetben  bekövetkezett különbség, vállalati felvásárlások Nyugat-Európában, illetve a jóval alacsonyabb fejlett piaci  hozamkörnyezet okozhatta a régiós telekomszektor alulteljesítését, amelyen belül egyedi vállalatspecifikus események rontották tovább az árfolyamkilátásokat a Magyar Telekomnál (különadók, MSCI Index, nulla osztalék).

A régiós telekomszektor 30%-os alulteljesítése tehát akár indokolt is lehet, de ez egyben egy lehetőséget is kínál az árazási különbség csökkenésére, főleg a Telefonica cseh leánycége 66%-ának az értékesítése után, amely 5 feletti EV/EBITDA mutató mellett valósult meg, de a Telenor is 5,3-as szorzó mellett akvirált Bulgáriában, míg a nyuget-európai és amerikai telekom tranzakciók 8 felletti EV/EBITDA mutatók mellett valósultak meg 2013-ban (akvirált cégek: Verizon Wireless, E-Plus Mobilfunk, Sprint Nextel, Virgin). A Magyar Telekom 2014-re várt EV/EBITDA mutatója 3,65 jelenleg.
A magyar távközlési vállalat – reményeink szerint – a 2014-es év után visszatér az osztalékfizetéshez, már a 20 forintos osztalék is 6% felett osztalékhozamot jelenthet, amely meg fog felelni a nyugat-európai átlagnak, bár a kelet-európai osztalékhozamoktól még elmarad, bár az új tulajdonos Telefonica CR-kal kapcsolatos stratégiája még nem ismert, míg várhatóan a Hrvatski Telekom sem fogja tudni fenntartani a jelenlegi 10% feletti osztalékhozamot.

Összességében, a rossz hírek beárazódása megtörtént, innentől kezdve – már a magyar gazdaság javulása nélkül is – el kell kezdődnie az árazási különbség lassú csökkenésének, az árfolyam emelkedésének.

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.