piacok

Nem fog emelni szeptemberben a Fed! Itt van, hogy miért

by totalreturn 2015. szeptember 16.

A tegnapi bejegyzés megköveteli, hogy bemutassam a Fed kamatdöntés kapcsán a képzeletbeli mérleg másik serpenyőjét és felsoroljam azokat a tényezőket, amelyek a szeptemberi kamatemelés eltolása irányába mutatnak.

Ha elfogadjuk, hogy a Fed kamatdöntő bizottsága a tegnapi bejegyzésben leírt keretrendszerben gondolkodik, akkor nem láthatunk nagy akadályát az emelésnek. Ha azonban egy kicsit mélyebbre ásunk, találhatunk olyan munkaerőpiaci adatokat, amelyek árnyalhatják a képet. Az első ilyen az aktívak aránya az amerikai gazdaságban.

forrás: Bloomberg, Aegon Alapkezelő

A dolgozó vagy dolgozni akaró, 16 éves és annál idősebbek aránya az amerikai gazdaságban a ’70-es évek végén volt hasonlóan alacsony mint ma, amit nem kell nagyon boncolgatni, hogy miért rossz. Erre jön ráadásként, hogy a bérnövekedés sem tud érdemben megindulni.

forrás: Bloomberg, Aegon Alapkezelő

 Márpedig ha az emberek nem tapasztalnak a fizetésükben érezhető növekedést, akkor költeni sem fognak többet, így pedig az inflációban sem jelentkezhet kereslet oldali nyomás.

Ezek mellé társul, hogy 2011 óta jelentősen erősödött a dollár, ami tovább szigorította a monetáris kondíciókat és, hogy a  piac inflációs várakozása, amit a Fed is kiemelten figyel, szintén alacsony szinten tartózkodik.

 forrás: Bloomberg, Aegon Alapkezelő

A makrogazdasági adatok mellett talán a legfontosabb érv a kamatcsökkentés eltolása mellett, hogy az augusztus végi piaci turbulencia és a bizonytalan feltörekvő piaci növekedési kilátások hatására több FOMC tag is megváltoztatta a véleményét. Olyan tagok tették ezt, akik a galamb – héja skálán középen vagy a héja végén helyezkednek el és ennek ellenére azt hangoztatták, hogy érdemes lesz megvárni, hogy az augusztusi felfordulás mit is jelent majd az amerikai adatokra nézve (elég dovish).

Ezzel együtt továbbra is azt gondolom, hogy egy kamatemelés nem a világ vége, a részvénypiacok kiárazhatnának egy bizonytalanságot, sőt, azt az üzenetet hordozhatná a kamatemelés, hogy az USA gazdaságával minden rendben van. Én sokkal fontosabbnak érzem, hogy egy esetleges kamatemelés után, milyen kamatpályát vetítenek előre a tagok és fontos, hogy a piaci volatilitás alacsonyan tartása érdekében a kamatemelés után megnyugtassák a piaci szereplőket, hogy a további kamatemelések a jó makrogazdasági adatok függvényei lesznek.

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.