piacok

Néhány olajkapcsolt deviza

by totalreturn 2015. április 28.

Egy hosszú esést követően mindenki várja, hogy az adott eszköz visszapattanjon, legalább egy kicsit, megjutalmazva a zavarosban halászó longosokat. Ugyanakkor az igazán komoly zakó után nehéz szülés az emelkedés, nagy ilyenkor a volatilitás, de néha segítséget nyújtanak a kapcsolódó eszközök árai. Most az olaj van olyan helyzetben, hogy a tavalyi vérfürdő után elvileg van esély a további emelkedésre. Nézzük, mondanak-e erről valamit a kapcsolt devizák!

Technikailag lehet bizonyos ígéreteket kiolvasni az olaj áralakulásából, de ennek értékelését az olvasóra bízom. Biztos van, aki kavar benne egyik, vagy másik irányban.

West Texas

Brent

Nézzük meg, hogyan viselkedik pár „olajos” deviza! Hogy a korrekcióban levő EURUSD ne kavarjon be, az országok külkereskedelmi forgalma szempontjából releváns devizákkal szemben számolt átlagos, ún. nomináleffektív árfolyamokat néztem, végül is ez az, ami egy gazdaság számára számít a saját devizája mozgásával kapcsolatban.

Kanadai dollár

Ez a legjobban teljesítő deviza, és itt az árfolyamindexet az ország lokációja miatt erősen dominálja a USDCAD árfolyam. Van még hova fejlődni, de ígéretes, amit látunk, főleg, mivel a deviza mintha előtte menne az olajnak.

Maláj ringit

Még az ősszel volt róla szó, mennyire megviselte a ringitet az olaj esése. Most nem mondanám, hogy mennyire bika, de legalább elkezdett sávozni. Ez is valami.

Kolumbiai peso

Kolumbiáról nem sok szó esik, amióta a CIA intenzív részvételével sikerült kicsit normalizálni a droghelyzetet, kevésbé kerül a hírekbe. Nem mintha Kolumbiában most minden rendben lenne, van elég gondja még az ottaniaknak, de a bulvármédia leginkább az Escobar által beimportált vízilovak miatt foglalkozik az országgal. A peso mindenestre inkább leköveti az olajat, mintsem vezetné, okosabbak nem leszünk tőle.

Brazil reál

A reált nem csak olajár csökkenése, hanem az ország gazdaságának pangása, valamint a Petrobras körüli, az egész politikai elitet behálózó korrupciós botrány miatt a politikai folyamatok is megütötték. Van honnan felállnia a devizának, ami 10%-ot erősödött mostanában. Eközben amúgy a sima pénzügyi helyzete miatt is földbe döngölt Petrobras is magához tért, 50% felett emelkedett egy hónap alatt.

Mexikói peso

Érdekes, hogy a mexikói deviza mennyire nem bír erősödni, pedig két-három évvel ezelőtt nagyon pozitívan álltak a piacok az országhoz, köszönhetően az új elnök, Enrique Pena Nielto reformprogramjának. Mexikó azóta a szokásos reformbull áldozatául esett: az ilyen politikai váltások mindig nagyon ígéretesek, de a legreálisabb reformprogramokat is sokkal körülményesebb, sokkal lassabb végigvinni, mint ahogy azt a választások utáni hévben a befektetők gondolják. Most az MXN nem bír magához térni, ami nem jelenti azt, hogy nem is fog, csak annyit, hogy láthatóan lemaradó lesz.

Egyelőre tehát a CAD az egyetlen, ami felfele vezetné az olajt, a MYR és a COP inkább csak követi, a lemaradó MXN pedig inkább a sávozás irányába mutat.

Forrás: Bloomberg

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.