piacok

Nap grafikonja: centrum-periféria

by totalreturn 2014. október 17.

Nem csak a DAX, az olaj, a rubel meg a kanadai és az ausztrál dollár esik, az elmúlt három napban megjelentek a disztribúció jelei a periféria kötvénypiacain is.

Három napból nem érdemes sok következtetést levonni, ugyanakkor már heti bontásban is látszik, ahogy eső német hozamok mellett most a periféria kötvényhozamai emelkedtek. Ahogy a lenti ábra mutatja, az OMT/”whatever it takes” óta a periféria hozamai szépen beszűkültek a német hozamokhoz képest.

A német, az olasz és spanyol 10 éves kamat 2012 ősze óta

A folyamat az idénre odáig fajult, hogy visszatért a válság előtti korreláció is a centrum és a periféria között, tehát az adósságpályájukat esetleg stabilizálni képes országok kötvényei, melyet megtámogat az EKB feltételes, de korlátlan biztosítékrendszere is, ismét államkötvényekként, és nem kockázatos eszközként viselkedtek. (Az ábrán a három hozamszint kiindulópontokhoz képesti változását jelzi.)

A német, az olasz és spanyol 10 éves kamat az elmúlt egy évben

Egészen szerdáig. Akkor viszont pánikszerű eladások következtében a centrum és a periféria ellenkező irányba ment: a német 10 éves új mélypontot ütött, a spanyol-olasz meg ment a levesbe.

A német, az olasz és spanyol 10 éves napon belüli mozgása elmúlt 30 kereskedési napon

A deflációs para egyébként önmagában indokol egy ilyen mozgást, hiszen a centrumban az örökkévalóságig alacsony kamatszintre vonatkozó várakozások húzhatják le a hozamgörbe hosszú végét, míg az adósságproblémás országok számára a defláció az adósságteher reálértékének a növekedését, és a fenntarthatatlan adósságpályát (hosszú távú inszolvenciát) jelent.

Rövid távon persze ennek a makrorizsának nem kell, hogy köze legyen a mozgásokhoz, egyszerűen túl sokan ülnek benne ebbe a centrum-periféria spreadszűkülésben, és most csukogatják a pozikat. Pénz a zsebben, abból baj nem lehet, lassan jön a bónuszfizetés, nem kellene elcseszni. Szomorú, de ebben a szakmában ilyenek vagyunk 🙂

Forrás: Bloomberg

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.

Amennyiben tetszett a bejegyzés és az elsők között szeretnél értesülni új blogbejegyzéseinkről, oszd meg és lájkolj minket a Facebook-on!

 

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.