makrofolyamatok

Mennyire szigorít majd agresszíven a Fed?

by totalreturn 2015. február 5.

Nem csak a piaci várakozás az, hogy pár hónapon belül formálisan vége a nulla kamat politikájának, de a Fed is minden fórumon igyekszik felkészíteni erre a nagyközönséget, . Viszont inflációs folyamatok éppen az ellenkező irányba mutatnak.

Tegnap egy kolléga hívta fel a figyelmemet arra, amit már korábban is rendszeresen néztünk: hogyan alakul az infláció rövid távú dinamikája az Egyesült Államokban. Az alapvető inflációs folyamatokat soha nem a teljes fogyasztói árindexszel, hanem az energia- és élelmiszeráraktól megtisztított maginflációval igyekszünk megragadni, de itt van szükség némi maszatolásra, mivel az éves index az elmúlt 12 hónap fejleményeit fogja meg, aminek a nagy része már történelem. Érdemes csak a legutóbbi hónapok tendenciáira koncentrálni, de itt meg az a baj, hogy a szezonális igazítás ellenére is túl nagy a zaj a havi adatokban, hogy abból nagyon bátor következtetést lehessen levonni. Ezért középutas megoldásként az elmúlt fél év árindexváltozását szoktam nézni, amiben már a „régmúlt” már nem kavar be, a havi zajok pedig remélhetőleg kiegyenlítődnek. Hogy a féléves árváltozás összevethető legyen az éves árindexszel, az együtthatós formát négyzetre emelve, vagy a százalékos növekedést szimplán megkétszerezve (ami kis változások esetén nagyjából azonos eredményt ad) lehet nézni a hat havi változást.

Ezt mutatja az alábbi ábra. A sárga szaggatott vonal az éves index, jelenleg 1,6%-s áremelkedést jelez. A féléves viszont alig több, mint 1%, és meredeken esik. Látszik, hogy ez egy ingadozóbb mutató, de most olyan szinteken járunk, mint 2010-ben, amikor a Fed a mennyiségi lazítás második hullámát hirdette meg.

Az éves és a féléves évesített maginfláció alakulása az Egyesült Államokban

Mivel ez maginfláció, nem tartalmazza az olaj és a benzin árának esését (sem), de arra lehet számítani, hogy az energia, mint költségtényező árának a csökkenése azért a többi árban is megjelenik, ráadásul nem azonnal, hanem időben eltolva. Nem vagyok az amerikai infláció szakértője, de nem lennék meglepve, ha az elkövetkező hónapokban a maginfláció dinamikájának további csökkenését tapasztalnánk. Ha ez tényleg így lenne, akkor a Fed igencsak bajban lenne, hogyan adja el a monetáris politika szigorítását, amit most éppen azért hangsúlyoz, mert a piac kezdi az emelést finoman kiárazni a hozamgörbéből. Nem biztos, hogy a piac mindig csak az agyatlan birkák gyülekezete, lehet, hogy érdemes figyelni a jelzéseit.

Forrás: Bloomberg, Aegon

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.

 

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.