piacok

Meddig tart még a feltörekvő piacok alulteljesítése?

by totalreturn 2015. március 4.

A feltörekvő részvénypiacok lemaradásáról már többször volt szó ebben a blogban. De meddig tarthat még ez az alulteljesítés?

A gazdaság ciklusokban mozog, és bár a világgazdaság integráltsága miatt ezek a ciklusok régiók szerint eléggé együtt mozognak, a növekedés relatív mértékében van különbség. Sőt, azt is el lehet mondani, hogy a régiók relatív teljesítménye is ciklusokban mozog, van, amikor az egyik teljesít jól, van, amikor a másik. Ez önmagában szomorú hír, mert azt gondolnánk, illetve inkább abban reménykedünk, hogy a kevésbé fejlett országok, régiók felzárkóznak, de ez sajnos nincs mindig így. Van, amikor felzárkóznak, és van, amikor leszakadnak.

A fejlődő országokat például azért hívjuk fejlődőknek, vagy éppen feltörekvőknek, mert szeretnénk, hogy majd egyszer jobb legyen nekik (vagy éppen nekünk, mert papíron Magyarország is feltörekvő ország), de a felzárkózás esélye jó esetben is mindössze 50%. Vagy még kevesebb. Hogy a felzárkózás miért nem tuti, arról több elmélet is van, mint például a middle income trap, vagy a Summers-féle „regression to the mean”, de mindkettőnek az a lényege, hogy magától nem jön az áldás, és nem véletlen, hogy több ezer éves emberi civilizációs történelemmel a hátunk mögött miért tart mindenki ott, ahol éppen tart.

Ennek a felzárkózásnak-leszakadásnak több idősíkon is lehet értelmezni a ciklusát, és van egy 10-20 éves ciklus is, ami a tőkepiaci árakban is lecsapódik, például a fejlett és a feltörekvő részvények egymáshoz képesti teljesítményében is. Ezt mutatja az alábbi ábra.

Az MSCI feltörekvő és fejlett részvényindex relatív teljesítménye egymáshoz képest

Ez a grafikon a már ismert MSCI feltörekvő és fejlett piaci részvényindexének egymáshoz képesti értékének az alakulását mutatja. Ha felfele megy, akkor a fejlődők jobban teljesítenek, ha lemegy, akkor meg a fejlettek. (Formálisan ez az MXEF és az MXWO index hányadosa.) Mint látható, a két nagy világrész közti relatív teljesítmény ciklusokban mozog, és most éppen egy olyan ciklusban vagyunk, ahol a fejlett világ viszonylag jól teljesít. (A világ formálisan fejlett és fejlődő országokból áll, de azért ezen belül is vannak fokozatok, mint. pl. nagyon eladósodott igen szegény országok, ahol gyakorlatilag nincs fejlődés, de ezek a tőkepiaci dimenzió hiánya miatt most nem részei az elemzésnek.) Bár a múlt nem jelent garanciát a jövőt illetően, és az ábrán látható idősor még két teljes ciklust sem fed le, de úgy néz ki, hogy nem kell feltétlenül abban hinni, hogy a fejlődő országok részvénypiacain lesz majd az igazi kasza. Eddig sem azon volt, de nem kizárt, hogy ezek után sem azon lesz. Ráadásul még egy pár évig nem.

Azon túl, hogy az ábra tényleg meggyőzőnek látszik, azt is tudjuk, hogy a fejlődő országok növekedési modellje kifulladni látszik, és a növekvő látható és látens pénzügyi egyensúlytalanságok sem feltétlenül abba az irányba mutatnak, hogy csukott szemmel a fejlődő részvényekbe üljünk bele.

Forrás: Bloomberg

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.