piacok

Dollárba menekülnek a magyarok?

by TotalReturn Blog 2015. február 23.

Az abszolút hozamú alapok népszerűsége a svájci döntés ellenére is fenn tud maradni 2015-ben, de az alacsony hozamkörnyezetben most még inkább felértékelődnek az alapkezelői díjak csökkentése felé tett törekvések – mondta el Kadocsa Péter, az Aegon Alapkezelő elnök-vezérigazgatója a Portfolio-nak adott interjújában. Az alapoknál megfigyelhető kisebb tőkekiáramlás Kadocsa szerint nem a csökkenő lakossági keresletnek tudható be, hanem annak, hogy egyre többen keresik a dollár alapú eszközöket.

Portfolio: A svájci jegybank döntésének és a frank hirtelen megerősödésének volt közvetlen hatása az Aegon alapjaira?

Kadocsa Péter: Ilyen pozíció nem volt az alapjainkban, úgyhogy nem volt hatása. Természetesen akár lehetett volna, azonban olyan mértékű hatás a mi alapjaink esetében nehezen képzelhető el, ami máshol előfordult a piacon, hiszen mi ilyen mértékű kockázatot nem vállalunk. Olyan befektetési döntési folyamatot alakítottunk ki az alapkezelőnél, – és ezt a folyamatot követjük az abszolút hozamú alapjainknál is -, ami egyrészt egy kiegyensúlyozottabb csapatmunkával megalapozott döntéseket hoz, másrészt a megcélzott kockázati profilnak megfelelően méretezzük a pozíciókat. 10 százaléknál nagyobb koncentrált pozíció a mi alapjainkban nem fordult elő még a magasabb kockázatú alapjaink esetében sem.

Kadocsa Péter - elnök vezérigazgató

Kadocsa Péter – elnök vezérigazgató
Aegon Alapkezelő Zrt.

Ha a kockázatkezelést két oldalról akarjuk megközelíteni, akkor egyrészt fontos, hogy az alap portfólió-menedzsere a megcélzott kockázati profilnak megfelelően alakítsa ki az egyedi pozícióméreteket, ideértve azt, hogy ha sok pozíció között nagyon erős a korreláció, akkor összességében is nézze azokat. Másrészt természetesen ugyanilyen fontos, hogy a pozíciók nagyságát, a kialakított stratégiai irányok betartását egy független kockázatkezelési csapat is folyamatosan ellenőrizze.

P.: Tavaly indították útjára új abszolút hozamú alapjukat. Nem tartanak attól, hogy az egyes hazai abszolút hozamú alapok svájci frank miatti vesztesége visszaveti a lakossági keresletet ezek iránt az alapok iránt?

K. P.: De, tartunk ettől, ezért is próbálunk jobban fókuszálni arra, hogy megmutassuk az ügyfeleinknek, hogy a mi megközelítésünk eltérő. Ahogy már említettem, fontos, hogy hogyan méretezzük a pozíciónkat, milyen döntési folyamatot használunk, illetve fontos, hogy a mi alapjaink esetében tényleg nem one man show-ról van szó, hanem egy csapat közösen hozza meg a döntéseket. Ez lehetőséget biztosít arra is, hogy a kollégák folyamatosan kritikával tudjanak illetni egy-egy ötletet. Innentől kezdve egy ötlet sokkal alaposabban kerül végiggondolásra, így a döntés meghozatalának pillanatában sokkal komfortosabbak tudunk lenni azzal.

A csapatmunka és a kockázatmenedzsment mellett nagyon fontos még, hogy növelni szeretnénk a transzparenciát, hogy az ügyfeleink az abszolút hozamú alapokra sem mint fekete dobozokra tekintsenek, hanem lehetőséget kívánunk adni arra, hogy betekinthessenek azokba, működésük átlátható legyen. Ennek alapvetően két fontos eszköze van, az egyik az, hogy a havi portfóliójelentésekben próbálunk részletesebb képet adni arról, hogy mi zajlik az alapjainkban, másrészt forgalmazóinkon keresztül folyamatosan információkkal látjuk el a bankárokat, akik ezeket az információkat tovább tudják adni az ügyfeleik számára…

A teljes interjút a portfólió.hu-n olvashatják:

http://www.portfolio.hu/befektetes/befektetesi_alapok/dollarba_menekulnek_a_magyarok.1.210319.html

 

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.