piacok

Döcögős olajrally

by totalreturn 2015. május 18.

Az óriási esés után az idei mélyponthoz képest 45%-ot emelkedett az olaj ára, de a tavalyi záróhoz képest is 15%-kal vagyunk magasabban. Érdekes módon, az alaptermék jobban megy, mint az olyan „derivált eszközök”, mint az olajkapcsolt részvények.

A West Texas-típusú olaj fontos szinthez, a 200 hónapos mozgóátlaghoz érkezett, ami a válságban is megfogta az árat.

A West Texas az elmúlt 10 évben

A Brent formálisan át is ment rajta, már az április is felette zárt. Mivel az olajársokk oka az amerikai nem-konvencionális kitermelés felfutása, így érthető, hogy az amerikai leszállítású olajfajták teljesítenek rosszabbul.

A Brent az elmúlt 10 évben

A Goldman egyébként már temeti a rallyt, mondván, hogy a nem-konvencionális technológiák kitermelési ciklusa rövidebb, és kevesebb fix költséggel jár, mint a hagyományosoké, ezért ha elindulnak az árak fölfele, rövidebb idő alatt fut fel a kínálat is, mint azt korábban megszoktuk. Emellett most még a feltárt, de nem hasznosított kutak száma is nagy, így tényleg hamar lehet nyomni a gombot, ha magasak az árak.

Ez vagy így van, vagy nem, de az mindenképpen érdekes, hogy az energiaszektor nem követte le az olaj árának emelkedését. Ha a nagyjából az S&P 500  energia-szektorát (Standard and Poor’s 500 Energy Index) leképező Energy Select Sector SPDR ETF (ismertebb nevén az XLE) és a teljes S&P 500-at követő ETF, a SPY relatív ármozgását összehasonlítjuk a West Texas alakulásával, akkor azt látjuk, hogy az olaj esésével párhuzamosan az XLE is alulteljesítette a SPY-t, a mostani olajrallyba viszont nem tudott igazán bekapcsolódni.

Az energiaszektor ETF és az S&P 500 ETF relatív teljesítménye az olajárak alakulása mellett

A két eszköz közti összefüggés egyébként hosszú távon is érvényes. A 10 éves grafikonon pl. látszik, hogy amikor a válság alatt a likviditási krízis miatt szinte teljesen kitakarították az olajpozíciókat a futures piacról és az olaj ára teljesen beszakadt, az energiaszektor ezt nem követte le teljesen. Ennek az volt az oka, hogy igazából senki nem gondolta, hogy 35 dollár lenne az olaj egyensúlyi ára, és a részvénypiac képes volt ezeken a technikai tényezőkön keresztül nézni. Most viszont fontos figyelmezetés, hogy az energiaszektor részvényei most az ellenkező irányú mozgásba (az olaj árának emelkedésébe) sem kapcsolódnak be.

Az XLE/SPY arány és az olajárak együttmozgása hosszabb távon

Még nem kizárt persze, hogy az energiaszektor részvényei magukhoz térnek, és lekövetik az alapterméket, de tekintve, hogy a 60+ dolláros olajárelőrejelzések mellett is 9 feletti EV/EBITDÁ-val forog a piac (a 10 éves átlag 5,5 körüli), nem valószínű, hogy nagy potenciál van az emelkedésben.

Forrás: Bloomberg

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.