piacok

Csökkenő kamatvárakozás

by totalreturn 2015. október 16.

A piac kamatvárakozásait, pontosabban az ezzel kapcsolatos reményeit és félelmeit remekül leköveti egy igen likvid instrumentum, a 3 hónapos dollárbetét kamatára vonatkozó határidős termék, az ún. eurodollar futures. Ennek semmi köze az euróhoz, a név a külföldi, kezdetben jellemzően európai bankok által kínált dollár betéti kamatokra utal. A határidős ügylet gyakorlatilag a 3 hónapos dollár LIBOR kamattal kapcsolatos kockázatok fedezésére alkalmas, illetve erre vonatkozóan lehet mindenféle spekulációs ügyleteket csinálni. A termék egyébként direktben nem a kamatokat, hanem a diszkonttényezőt árazza, de ez tökmindegy, az árfolyamból egyszerűen számolható a várt kamatláb. Mivel egy időpontban több lejáratra is van jegyzés, meg lehet nézni, hogy mondjuk adott időpontban éppen fél évvel későbbi lejáratra milyen kamatot tart legvalószínűbbnek a piac.

Az éppen fél évvel később induló 3 hónapos betétre vonatkozó határidős dollárkamat alakulása

Attól függően, hogy éppen milyen volt a hangulat, ez a várakozás erősen ingadozott, de tavaly nyár óta azt becsülte a piac, hogy a 3 hónapos dollár LIBOR éppen fél évvel később 1 százalék felett lesz. Az, hogy ez a várakozás egyáltalán nem jött be, kevésbé lényeges (most 0,3% körül van a LIBOR), sokkal inkább az, hogy most mintha megtört volna valami, és ismét 1% alatti kamatot jósolnak a szereplők.

A 3 hónapos dollár LIBOR nem a Fed irányadó kamata (az pl. egynapos lejáratú kihelyezéseket céloz), hanem egy kicsit hosszabb lejáratú, egy kereskedelmi bank által más kereskedelmi bank számára ajánlott betét kamata. Ennek ellenére kötődik egyrészt az éppen aktuális irányadó jegybanki kamathoz, másrészt ahhoz, hogy a mostantól a kérdéses eszköz lejáratáig (egy hat hónap múlva esedékes három hónapos betét esetén tehát összesen kilenc hónapig) milyen kamatpályát várunk a monetáris politika döntéshozóitól. A határidős kamatjegyzés csökkenése azt sugallja, hogy a piac most később kezdődő és/vagy lassabb ütemű kamatemelést vár, mint tette ezt még augusztusban. Ha a kamatjegyzés beragad 1 százalék alá, akkor azt mondhatjuk, hogy a március óta egyes Fed-döntéshozók által adott erőteljes jelzések ellenére „az utca embere” nagyjából annyira gondolja valószínűnek a monetáris szigorítás, mint egy évvel ezelőtt. Janet Yellen tehát egyelőre hiába károgott.

Forrás: Bloomberg

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.