makrofolyamatok Monetáris politika

Biztos, hogy jó ez így?

by totalreturn 2015. június 10.

A Fed által kívánatosan tartandó kamatról mindenkinek van valami agymenése, van, akinek több is. Én ez utóbbi körbe tartozom, csak az a baj, hogy minél több irányból nézem, annál több kamatszintet tudok elképzelni. Most egy olyat húzok elő, ami szerint súlyos félreárazások lehetnek a kötvénypiacon.

A kívánatos kamat, illetve „egyensúlyi kamatszint” komplikált fogalom, Krugman a wickselli kamatot nyomatja, mint egyensúlyit, jóllehet, Keynes szerint ilyen nincs is. Én a kamat esetében is maradnék annál a nem túl tudományos módszernél, hogy mindenféle gazdasági változók együttmozgását nézem, és elgondolkozom azon, hogy ha egy együttmozgás megszűnik, akkor miért szűnt meg, és nem lehetséges-e, hogy majd megint visszaáll a régi rend.

Egy ilyen együttmozgás volt sokáig a munkaerőpiac helyzete és a reálkamat nagysága között. Az ábrán nem az a lényeg, hogy a reálkamat sokáig nagyjából annyi volt, mint amennyivel az állásban levők száma nőtt, mert ez valószínűleg csak véletlen. A lényeg az, hogy ez az együttmozgás, ami az inflációs egyszámjegyűre csökkenése után a nyolcvanas évek közepétől viszonylag stabil volt, megszűnt. Méghozzá azért szűnt meg, mert a Fed azt adminisztratív úton megszüntette.

A munkaerőpiac és a kamatpolitika alakulása

Ha nem idősorosan, hanem egymáshoz képest ún. XY-grafikonon nézzük a két változót, akkor ugyanezt látjuk más dimenzióban. A reálkamat máskor is volt negatív ilyen munkaerőpiaci folyamatoknál, de mégsem ez volt a jellemző. Sőt, a jellemző inkább a lényegesen magasabb reálkamat volt. 

A munkaerőpiac és a kamatpolitika másfajta ábrázolása

A tőkepiacon sohasem tudhatjuk, hogy ami éppen történik, az úgy jól van-e, vagy esetleg munkálkodnak olyan erők a háttérben, amelyek aztán átrajzolnak mindent, és kiderül, hogy az éppen látott árfolyamnak igazából nem is ott kellene lennie. Még az sem kizárt, hogy most a kamatokkal pont ez a helyzet. Nem biztos, de azért ne zárjuk ki.

Forrás: Bloomberg, Aegon

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.