makrofolyamatok

Betétmenekítés az európai periférián

by totalreturn 2015. február 24.

Pénteken írtam arról, hogy mennyire megnehezíti mindenki dolgát Görögországban a jelentős betétmenekítés, és hogy ez korábban is probléma volt. Nézzük, hogyan állt ezen a téren az öt perifériaország!

A bankrendszer válsága nem a Lehman-csőddel kezdődött 2008-ban, hanem a periféria kötvénykrízisével másfél évvel később. Mindegyik országban bizonytalanabbá váltak a betétesek, és akkoriban folyamatosan figyelte a világ, hogyan viselkednek a banki ügyfelek. Történelmi visszatekintésben csak Görögországban és Írországban volt igazán komoly a dolog, 2010-ben mindkét országban több mint 10%-kal csökkent a betétállomány. De míg Írországban a helyzet a következő évben enyhült, mostanára pedig növekedés figyelhető meg, a görögöknél 2011-ben csak súlyosbodott a trend, és az enyhülés időszaka sem hozott betétállomány-növekedést. A hírek szerint pedig most megint exodus van, de ennek valós mértékét majd akkor tudjuk meg, ha a megfelelő adatok a rendelkezésre állnak.

A betétállomány százalékos változása az öt periféria-országban

Az, hogy Görögország kivételes eset, jól látható, ha nem az egyes éveket külön-külön, hanem a 2009-2014-es periódust összesen nézzük. Az alábbi ábrán a lakossági ás vállalati betétek tavaly december végi nagyságát vetettem össze a 2008-as záróértékkel. Míg Olaszországban összességében egészséges banki forrásnövekedés volt, Görögországban a belföldiek (főleg a lakossági ügyfelek) bankrendszerbe vetett bizalma teljesen összeomlott.

A betétállomány százalékos változása 2008. vége és 2014. vége között összesen

Hogy a számokat más dimenzióban is lássuk, kiszámoltam, hogy az egyes évek alatt GDP-arányosan mennyi volt a ki- és beáramlás, és ezeket a számokat összeadtam. A sorrend és a jelleg nem változott: Görögország a lista alján van, és gyakorlatilag ez az egyetlen ország, ahol a betétesek elfordultak a bankjaiktól. Nagyon komoly politikai, gazdaságpolitikai lépések kellenek, hogy maguk a görögök bízzanak a saját országukban, saját bankrendszerükben. Alexisz Ciprasznak nem Wolfgang Schäublét kell meggyőznie először, hanem saját honfitársait.

A betétállomány változása GDP-arányosan 2008. vége és 2014. vége között összesen

 

Forrás: Bloomberg, Aegon

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.