egyéb érdekesség

All you need to know about Azerbajdzsán, a mintaállam

by totalreturn 2014. november 12.

Tegnap este vacsora közben olvastam, hogy Azerbajdzsán mintaállam. No, ezt nem tudtam, de mindig tanul valamit az ember. Meg is néztem, milyen egy mintaállam.

Azerbajdzsánról nem olyan könnyű adatokat szerezni, de ha van Bloomberg, akkor a kutatási versenyben mégsem a boxutcából indul az ember. Persze vannak más források is, most adok egy rövid összefoglalót arról, amit gazdasági szempontból első blikkre tudni érdemes.

Azerbajdzsánban 9,7 millióan laknak 82,6 ezer km2-en. (Ezen kívül tartozik hozzá 3900 km2 a Kaszpi-tengerből.) A medián életkor 30 év, a népesség kb 1%-kal növekszik, de feltehetően nem sokáig, mert a fertilitási ráta már 2 alatt van. Azerbajdzsán relatíve szegény ország, az egy főre jutó GDP-je kicsit több mint fele Magyarországnak.

Egy főre jutó GDP dollárban

A növekedési számok az utóbbi években impresszívek, köszönhetően az olaj- és gázszektornak, ami egyébként az ország exportjának több mint 90%-ért felelős, és a GDP-ben viselt súlya is majdnem 50%.

Azerbajdzsán exportja dollárban

Ahogy ez a végletesen a nyersanyag-kitermeléstől függő, relatíve szegény országoknál nem ritka, a folyó fizetési mérleg többlete mostanában jelentős.

A folyó fizetési mérleg egyenlege a GDP %-ában

A szénhidrogénszektortól való függőség egyébként a gazdaság egyik legjelentősebb problémája, azon túl, hogy az államot és a privátszektort is végletesen átszövi korrupció. Ezt mondjuk az amerikaiak állítják, akiknek nem tudom, mennyire lehet hinni. Tudjátok, ők a barátaink, de közben mégsem.

Azerbajdzsán növekedése

Az azeri költségvetésről nem találtam számot, viszont az IMF adatai alapján az államadósság kicsit elszaladt az elmúlt 5 évben, igaz, összességében még így sem magas. A költségvetés égeti a casht, ez nem vitás. Nem tudok az azeri pénzügyekről semmit, de az ilyen országokban a költségvetés jelentősen függ az olajbevételektől, tehát az olajárak további csökkenése nem esne jól az országnak.

Az azeri államadósság

Ennyit a statisztikákról. A kvalitatívabb indikátorok közül a korrupciós indexet néztem meg. Ezek szerint 175 ország közül, ahol a legtisztább Dánia és Új-Zéland az első 91 ponttal, Azerbajdzsán 28 pontot szerzett, éppúgy mint Comoros, Gambia, Libanon, Madagaszkár, Mali, Nicaragua, Pakisztán és Oroszország. Ezzel a 127. holtversenyben helyen vannak, azaz holtversenyben ők a világ 49. legkorruptabb országa. Ezt piros színük is jelzi, ahogy az az alábbi két ábrán látszik. A nyíl jelzi Azerbajdzsánt.

Azerbajdzsán a világ korrupciós térképén

Magyarország 54 ponttal még mindig a 47. legtisztább állam. Jobban teljesítünk tehát, mint Azerbajdzsán, mármint akkor, ha innen nézzük. A másik irányból még van hova fejlődnünk…

Azerbajdzsán régiós korrupciós térképen

A Világbank Doing Business felmérésben 189 országból a 70. helyen van (Magyarország az 54.) úgy, hogy az egyes szempontok szerint rendkívül jó teljesítményt mutat, míg máshol nagyon lemaradó. Az országnak komoly infrastrukturális és adminisztrációs problémái vannak (getting electricity: 181. hely, dealing with contstruction permits: 180. hely, trading across borders: 168. hely), viszont érdekes módon a befektetőket védeni látszanak (enforcing contracts: 28. hely, protecting investors: 22. hely).

A World Economic Forum versenyképességi rangsorában Azerbajdzsán egyébként meglepő módon a 38., ami a mi 60. helyünkhöz képest kiemelkedő. Az is látszik ugyanakkor, hogy az élmezőnyhöz képest (amihez az ábrán miheztartás végett szereplő Ausztriát a maga 21. helyével vagy hozzászámoljuk, vagy nem) a középmezőny eléggé be van sűrűsödve, a növekedés szempontjából legfontosabb intézményi környezetet tekintve pedig szinte ugyanolyan helyzet nálunk, mint az azerieknél. Hogy erre büszkének kell lennünk, vagy nem, azt döntse el mindenki maga.

A World Economic Forum versenyképességi felmérésében szerzett pontok

Ezen kívül sok mindent el lehetne mondai az országról, de a ma reggelbe az íróasztal mellől ez fért bele.  Még biztos sokat hallunk még róla.

Források: Bloomberg, CIA Factbook, Transparency International, Világbank, IMF, WEF

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.