piacok

Több dolgok vannak földön és egen… (azaz: Meddig megy ez még?)

by totalreturn 2015. március 19.

Nem nyugszanak a német hozamok, egyre lejjebb és lejjebb csúsznak. A német hozamgörbe már 7 évig mínuszos, és a 8 éves is mindössze 4 bázispont. A hozamesésnek soha nem lesz vége?

Ezen a „merre mennek még a G10 kamatok”-témán többedszerre rugózom itt. Megmondom őszintén, a véleményem erősen ingadozik, de úgy tűnik, egyelőre a „minden kamat nulla lesz” elméletet nem lehet kidobni a kukába. Még nem. Különösen a német kamatszint mozog egészen elképesztő módon, leginkább abból a szempontból, hogy hogyan reagált eddig az ECB kötvényvásárlási programjára. A Fed és a Bank of Japan programjai esetén ugyanis azt lehetett megfigyelni, hogy a hozamesés igazából a bejelentés és a hivatalos programindítás előtt történt meg, utána a kötvénypiac inkább gyengült. Ezekben az esetekben a piac előre beárazta az eseményt, annak tényleges megvalósulása már nem sok vizet zavart.

A német (és egyéb eurózónás) kötvények azonban nem így viselkedtek, a bejelentés után a hozamok nem emelkedtek, a kötvényvásárlások beindulásakor tovább estek, a Fed tegnapi kicsit lazább közleménye után pedig megint csak csökkentek.

Az 10 éves Bund hozama napi bontásban

Úgy tűnik, hogy annak ellenére, hogy az EKB programjának azon hatása, hogy a likvid, jó minőségű, a fedezett bankközi hitelezésben felhasználható kötvényekben hiány lesz, tudott volt, a piac mégsem mérte fel azt, hogy ez a hiány ténylegesen mekkora lesz, és hogy milyen vékony lesz az offer oldal, amelyik ki tudja elégíteni a törvények, valamint a belső szabályok miatt csak ezen a szegmensen aktív kereslet igényeit. Az nyilvánvaló, hogy a 10 éves német kötvényt nem az általa kínált hozamlehetőségek miatt veszik, kényszerű vásárlásokról van szó. És hogy meddig mehet még? Pár éve azt mondtuk volna, hogy nulláig, de ezt ma már nem jelenthetjük ki, több G10-es görbe rövid végén már régóta negatív a hozam. Az érdekes, hogy amióta a Bloomberg Bundhozamot jegyez, azóta a kamatszint eső trendben van, és ennek a trendnek most sincs vége. Az ilyenkor önkényesen húzogatott vonalak alapján -0,5-0,6%-ig (azaz mínusz 50-60 bázispontig) is beeshet a kamat, ha tovább tart a 25 éves trend. Aminek ugye egyelőre nincs vége.

Az 10 éves Bund hozama havi bontásban

Az, hogy mínusz félbe megy a kamat, nem előrejelzés, inkább jelzés, hogy több dolgok vannak földön és egen, mintsem bölcselmünk álmodni képes.

Az érdekesség kedvéért hoztam egy hosszabb német kamattörténetet is, az IMF adatbázisa 1957-ől tartalmaz konzisztens német hosszú kamatot. A nem rendszeres frissítés miatt itt az utolsó adatpont a tavaly szeptemberi 0,9%. A lényeg úgyis látszik az ábrán, az 5,5% 35-40 éves támasz volt, amit a kamat 1998-ban tört le, és azóta mindössze egyszer tesztelte vissza, akkor is csak rövid időre. Most meg a nullát kezdi tesztelni.

Az 10 éves Bund 1957 óta

Forrás: Bloomberg, IMF

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.