piacok

One more drink, LACI-kám?

by totalreturn 2015. március 6.

Nem bír megállni a dollár, a latin-amerikai devizák pedig gyakorlatilag mindent alulteljesítenek. Meddig tart ez még?

Éppen a minap írtam, hogy a dollár annyira túlvett, hogy akár nyugodtan megállhatna végre, de egyelőre nem állt meg. Szerencse, hogy a cikk végén odaírtam disclaimernek, hogy azért shortolni nem szeretném. Még nagyobb szerencse, hogy a portfoliókban pedig dollár longok vagyunk 🙂 Ez egyébként rávilágít arra is, hogy lehetünk bármilyen tudományosak, a legfontosabb mégis a price action és a stop, azaz azt kell nézni, a piac visszaigazolja-e azt, amit gondos elemzések után kigondolunk. A stop persze néha bosszantó tud lenni, én pl. tegnapelőtt stopoltam ki a short NZDUSD pozimat, erre tegnap nem megfordult a rohadék? Mindegy, ez a biztonság ára, ezzel együtt kell élni. 

A fő sztori mindenestre az, hogy a dollár gyakorlatilag minden keresztjéhez képest erősödik, de ebben a trendben a most latin-amerikai devizák szerepelnek a legrosszabbul. A múltkor ismertetett vicces nevű LACI index pl. egyre mélyebbre és melyebbre süllyed, visszaigazolva azt, hogy ez a Latin-Amerika nem egy makulátlan bull sztori. (A volt goldmanos Jim O’Neill által kreált BRIC-sztorinak vége: Brazília egyre gyatrábban néz ki, Kínában az utóbbi öt évben már csak hitellufival lehetett növekedést generálni, Oroszországot meg hagyjuk. Még India néz ki a legjobban, de azért ott is kellett egy 20-25%-os reálleértékelés ahhoz, hogy végre történjen valami előremutató.) Szóval LACI:

Bloomberg JP Morgan Latin America Currency Index

A latam devizák nem bírnak megállni, egyre inkább veszítik az értéküket. Ez nem csak dollársztori, az ázsiai devizákhoz képest is tartós devalvációról van szó.

A Bloomberg JP Morgan Latin America Currency Index és a Bloomberg JP Morgan Asia Dollar Index relatív teljesítménye

A két index hányadosa csökken, azaz a latin-amerikaiak folyamatosan veszítenek az ázsiaiakhoz képest. Az indokokról írtam múltkor: erősen nyersanyag-orientált vidékről van szó, kisebb diverzifikációval és kisebb termelési láncbeli integrációval, mint Ázsiában. Nézzük csak a legnagyobbakat! The sick man of Latam:

Brazil reál

Ehhez nem kell komment, rettenetesen néz ki, és ha nem fogja meg a 3,00 (miért fogná meg tartósan?), akkor irány a 4,00. A részletek itt.

Chilei peso

Itt többek között a réz áralakulása és a kínai konjunktúra rézigénye a kritikus. Mondjuk legyen 700?

Perui sol

Őszintén megvallva, Peruról mint gazdaságról nem sokat tudok azon túl, hogy 99-ben hátizsákoztam ott csomó vicces élménnyel gazdagova, amivel most nem fárasztanék senkit. A deviza trendje ugyanolyan, mint bárhol máshol.

Mexikói peso

Mexikó talán a legdiverzfikáltabb gazdaság ebben a blokkban, erősen integrált az amerikai termelési láncba is, sőt, elvileg az amerikai insourcing boom nyertese is lehet (már amennyiben az insoucing tényleg jelentős folyamat). Ebben is van egy kis short, meglátjuk, hogyan alakul a továbbiakban. A 16 tűnik a következő szintnek, utána viszont nincs is semmi.

Összességében egyébként a latamok nagyon túladottak, de ezzel nem tudunk most mit kezdeni. Trend is your friend, tartja a mondás.

Forrás: Bloomberg

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.