piacok tőkepiacok

Nap grafikonja: emelkedő piacok, romló kilátások

by totalreturn 2014. november 17.

Az amerikai részvényindexek egy kisebb korrekció után novemberben ismét újra csúcsra emelkedtek. Ritka jelenség, hogy a visszapattanás élesebb volt, mint maga korrekció. Talán a 2009. márciusi mélypontban volt hasonló mozgás, akkor viszont egészen más előzményekkel. Az amerikai piacra az elmúlt egy hónapban ismét rendkívül sok tőke áramlott be, ami azt jelzi, hogy a befektetők ritka vételi lehetőséget láttak a múlt hónapi korrekcióban. Azóta azonban nem csak a piac került több mint 10%-al feljebb, de az eredménynövekedési kilátások is jelentősen megváltoztak.

A tavalyi év végén már irtunk arról, hogy bár továbbra is van tér az emelkedéshez, ez sokkal kisebb, mint az elmúlt években. Mivel a részvénypiacok újraárazódása már ez év elejére lezajlott (vagyis az árazási mutatók a válság előtti szintre tértek vissza), az idei évben az emelkedés fő forrásává az eredménynövekedés, illetve az osztalékfizetés vált. Az S&P500 index év eleje óta 12%-ot emelkedett, ami nagyjából megegyezik a 10%-os EPS növekedéssel, valamint a 2%-os osztalékkal, amit az elemzők év elején vártak. Mindez azt jelenti, hogy a piac valóban az eredménynövekedéssel, valamint a növekedési várakozássokkal együtt mozog. Épp ezért értékeltségi oldalról továbbra is a legfontosabb ábra az eredményvárakozások változása.

Jól látszik az, amit a makroadatok is alátámasztanak: a nagyobb piacok folyamatoan romló növekedési kilátásokkal néznek szembe az idei évben, kivéve az Egyesült Államok, ami szinte egyedüliként tudta tartani (sőt javítani) az év eleji növekedési számokat. Ez az utóbbi hónapban azonban változni látszik, a gyenge olajár, valamint az erős dollár úgy tűnik kezdi éreztetni hatását a vállalati eredményvárakozásokban. Ha viszont ez tartósnak látszik, a piac meglehetősen drágának tűnik (magasabb árazási szintek, mint 2004-2007 között, sokkal gyengébb növekedési kilátásokkal).

Az idei évben pont a stabil elemzői várakozások miatt preferáltuk az amerikai piacot az európaival szemben, ahol ezek a várakozások egész évben romlottak. Ha az amerikai piacoknak is romló EPS növekedéssel kell számolniuk, akkor itt se marad sok tér a további emelkedésre. Így – értékeltségi oldalról – egy esetleg korrekció lehetősége most sokkal nagyobb, mint a további emelkedésé.

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.