piacok

Mit vesznek a befektetők?

by totalreturn 2015. március 3.

A történelmi csúcsok közelében a részvénypiacokkal kapcsolatos (egyébként állandó) óvatosság érthető. A csúcsra járatott piac könnyen lehet túlvett, ami magával hozza korrekció, esetleg a trendforduló lehetőségét. De valóban túlvettek-e a részvénypiacok?

Azt nehéz lemérni, hogy hányan fektettek be a részvénypiacokra az elmúlt években, de a nagyközönség lelkesedését valamilyen szinten mutatja, hogy a befektetési alapokba és az ETF-ekbe mennyi pénz áramlott eszközosztályonként. A Deutsche Bank nemrégiben publikált elemzésében csinált egy részletes számvetést arról, hogy az adott időszak eszközértékéhez képest mennyivel változott évente a különböző piacokat megcélzó alapok vagyona. Mint minden proxyt, ezt is csak indikatív jelleggel szabad elfogadni, de a korábban publikált különböző kimutatásokat visszaidézve nagyjából helyes képet ad arról, mit is kajált a nép az elmúlt években.

A befektetési alapokba és ETF-ekbe áramlott tőke nagysága a vagyon százalékában

Hogy a részletekbe ne vesszünk el, a részvény- és kötvénykategóriát összesítve mutatom meg. Érdekes, hogy jelentős beáramlás részvényalapokba nem volt, és mindössze két év volt (2007. és 2013.), amikor a részvényalapok portfolióit méretükhöz képest jobban hizlalta a befektetői étvágy, mint a kötvényekét. Ha így nézzük, akkor azt mondhatjuk, hogy igazán nem is ment be sok pénz a részvényalapokba, a befektetők eddig inkább kötvényeket vettek. Innen viszont talán nem nagy bátorság azt mondani, hogy a kötvényhozamok igen alacsonyak, ha pedig emelkednek, az a kötvényalapok teljesítményét nagyon le fogja húzni, így számíthatunk arra, a befektetői érdeklődés a jövőben a részvények iránt inkább csak nőni fog.

A kérdés persze az, hogy akkor mitől emelkedtek a részvényárak az elmúlt években? Nos, az árak elvileg attól is emelkedni tudnak, hogy ugyanazok a befektetők egyre magasabb árszinten egymásnak dobálják a részvényeket, de az igazi ok talán vállalatok a saját részvényvásárlása, mellyel kihasználták az alacsony kamatokat arra, hogy magasabb hozamú, és általuk jól ismert befektetéseket (azaz saját magukat) vásároljanak meg.

Forrás: Deustche Bank: The Random Walk, Mapping the World’s Financial Markets, 2015

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.