piacok

Milyen alapokat szerettek és miket utáltak a befektetők idén? (II. rész)

by totalreturn 2014. december 31.

Nem csak a „high yield” kötvényalap voltak az egyetlen eszközosztály, amiből kiábrándultak a befektetők. Az európai részvénypiac nagy kedvence volt a befektetőknek az év első felében, azonban ez teljesen megfordult a második félévben. Ugyancsak komoly fordulatot láttunk a fejlődő piaci részvényalapoknál, igaz itt pont ellenkező előjellel.

Kiáramlás az európai, beáramlás az amerikai részvényalapokba

Kevés olyan markáns fordulatot láttunk idén, mint az európai részvényekből való kiábrándulás. 2014 első félévben nagyon sokan belehittek egy erőteljes európai fellendülésbe, az európai részvények relatív alulértékeltnek tűntek. Az év közepére azonban nyilvánvalóvá vált, hogy a komolyabb növekedési fordulat még várat magára, így a már igencsak túlpozícionált európai részvényalapokból jelentős kiáramlás indult el. Ez újabb lökést adva az amerikai részvényalapoknak, melyekbe a beáramlás az év végére már extrém szintet ért el.

A júniusra kialakult felülpozícionáltság az európai részvényekben így év végére megszűnt, ezzel szemben az amerikai részvénypiac igencsak túlpozícionálttá vált rövidtávon. Mivel ez általában kontraindikátorként működik – nagy beáramlás után csökken a vételi erő -, könnyen lehet, hogy az amerikai piac második féléves felülteljesítése megszűnik a jövő év elején.

Beáramlás a fejlődő piaci részvényalapokba

A fejlett részvénypiacokkal szemben, a fejlődő piacok nem igazán vonzották a globális alapok befektetőit az elmúlt két évben. A bizonytalan növekedési kilátások, az erős dollár, a gyenge nyersanyagok mind-mind a fejlődő piaci befektetések ellen szólnak. Az előző évi kiáramlás után, az év első hónapjában ráadásul felgyorsultak az események. A kínai lassulással kapcsolatos félelmek, valamint a FED szigorításának lehetséges negatív hatása a fejlődő piacokra nagy mértékű, intenzív tőkekiáramlást indított el a fejlődő piacokról (melynek hatására az olyan magas külső adóssággal rendelkező országok, mint Törökország vagy Dél-Afrika jelentős kamatemelésre kényszerültek). Az ukrán/orosz események az első negyedévben további kiáramlást eredményeztek, ezután azonban a rendkívül alulpozícionált, sok ország esetén alulértékelt piacokba elindult a beáramlás. Mind a teljes fejlődő piacokat lefedő alapokba, mind pedig az ázsiai részvénypiacokat követő alapokba beáramlás indult el, ami egészen a negyedik negyedévig kitartott.

Az orosz folyamatok felgyorsulása ugyanakkor megakasztotta a fejlődő piaci beáramlást a negyedik negyedévben. Még nem dőlt el azonban, hogy ez csupán az idei év első negyedévében látott eséshez hasonlóan, újabb beszállási lehetőséget teremtett a fejlődő piacok egyes piacaiba, vagy egy komolyabb, valamennyi fejlődő piacokat érintő válság kezdete.

 

 

 

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.