makrofolyamatok

Még nincs vége

by totalreturn 2015. augusztus 18.

A devizarendszer átalakítását célzó szemmel látható kínai törekvések nem véletlenek. Kína immáron egy éve keményen égeti a devizatartalékait, és még sokat fog maszatolni az árfolyammal.

Ha Kínára gondolunk, a jelentős kereskedelmi mérleg-többlet, valamint az óriási devizatartalék jut eszünkbe. Mindkét dolog igaz még most is, csak nem úgy, mint korábban. Főleg a devizatartalékok alakulása szembetűnő.

Kína devizatartalékai, millió dollár

Ebben minden bizonnyal átértékelődési hatások is vannak, de azok az elemzések, amelyek ezt igyekeznek a tartalék devizaösszetételéről rendelkezésre álló igen korlátozott információk alapján számszerűsíteni, legfeljebb méretében, de nem jellegében más folyamatról számolnak be.

A devizatartalék változásának fő forrása a tőkekiáramlás Kínából. Megint csak igen durva becslés, de ha a folyó fizetési mérleg egyenlegének és a devizatartalék változásának különbségét tekintjük, akkor képet kapunk a tőkeáramlás és nagyságrendjéről is irányáról is. Ez pedig az elmúlt egy évben igencsak negatív.

A folyó fizetési mérleg és a tartalék változásának különbsége negyedévente

A tőke áramlásának több forrása van, ide tartozik például a kínai vállalatok által felvett devizahitel is, ami felvételkor beáramlásként, törlesztéskor kiáramlásként jelentkezik. De a tartalékok szempontjából mindegy, hogy miért jön-megy a deviza, ha megy, akkor csökkennek a tartalékok. Mivel kötött árfolyamrendszerben a devizatartalékok változása erősen visszahat a belföldi pénzmennyiségre is, azt is mondhatjuk, hogy egészen a tavalyi évig, a trendszerűen növekvő tartalékok igen laza monetáris kondíciókat biztosítottak, azaz kvázi mindig volt pénz mindenre. A tartalékok csökkenése viszont szűkíti a pénzmennyiséget, emeli a kamatokat, és megnehezíti a hitelhez jutást, ami egy hitelezési-beruházási mámorban élő gazdaságnak nem jelent sok jót. Ilyen formán a devizarendszer lazítása elengedhetetlen ahhoz, hogy a belföldi gazdaságot oxigénhez lehessen juttatni.

Ez fontos különbség: nem a deviza leértékeléséről van szimplán szó, ami jó az exportnak (bár ez sem annyira egyszerű), mert az közben elszegényíti a belföldi szektorokat. A monetáris kondíciókat, a hitelezési piacot kell lazítani, különben a beruházási mutatvány megdől és a gazdaság sokkal durvábban lassul be, mint azt most el tudjuk képzelni. Ebből az is következik nekem, hogy ha nem is holnapután, de ez a devizás akciósorozat folytatódni fog.

Forrás: Bloomberg, Aegon

 

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.