makrofolyamatok

Máris itt a monetáris szigor

by totalreturn 2015. november 26.

Egyelőre csak egy adatpontról van szó, de ez elég fontos ahhoz, hogy ne menjünk el mellette szótlanul. Az ún. Fed Loan Officer Survey-ről van szó, arról a hitelezési felmérésről, amit a maga piacán már több jegybank (köztük az MNB) is rendszeresen elvégez, és amiben körbekérdezik a pénzintézeteket, hogyan változtatják a hitelezési feltételeket, illetve milyen hitelkeresletet látnak az ügyfeleik között. A hitelfeltételek nem csak a kamatok szintjéből, hanem egy csomó egyéb faktorból (önrész, fedezetek, stb.) állnak, így a privátszektor szempontjából fontosabb tényezőt jelentenek, mint az, hogy a Fed a bankközi piacon hogyan birizgálja a párnapos kamatlábakat.

Az amerikai vállalati szektor hitelciklusa már elég érett fázisba lépett, olyannyira, hogy a rossz minőségű adósok által fizetendő kamatok már egy éve masszívan emelkednek. Most a bankrendszer is lépett, és elkezdett készülni a vállalatok növekvő pénzügyi nehézségeire. Ezzel párhuzamosan egyre kevesebb bank jelzi, hogy az ügyfeleik hitelekért kopogtatnak.

Az amerikai bankok hitelezési folyamatai

Az ábrán az oszlop mutatja, hogy nettóban a bankok hány százaléka szigorít a hitelkondícióin azokhoz képest, akik lazítanak rajta. A negatív érték azt jelenti, hogy több bank enyhíti a hitelkondíciókat, mint amennyi szigorítja, a mostani pozitív oszlopocska pedig azt, hogy a bankok nettó 7 százaléka emelte magasabbra a lécet azoknak, akik hitelhez jutnának. A vonal, amit a fordított skálájú jobb oldali tengely mér, mutatja, hogy a korábbi 20-30 százalékhoz képest most csak a bankok alig 3 százaléka érzi úgy, hogy az ügyfeleknek több hitelre lenne szükségük.

Ez egy negyedéves adat, tehát sok következtetést ne vonjunk le belőle. De ha három hónap múlva a helyzet súlyosbodik (az új oszlop magasabb lesz, és a világos vonal vége is feljebb lesz, mint most), akkor viszont azt kell mondani, hogy az amerikai hitelciklus a lassulás fázisába ért, ami általában hitelleépüléshez, illetve ennek során a beruházási aktivitás eséséhez, végső soron recesszióhoz vezethet. Ezt a részvénypiac, valamint a befektetési kategóriájú vállalati kötvények piaca még nem árazza. Kritikus tehát, hogy a bankok a most következő három hónapban mit látnak és mit gondolnak a hitelpiacról.

Forrás: Bloomberg

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.