piacok

Ideje lenne pihenni a dollárnak?

by totalreturn 2015. február 27.

Fontos technikai szinthez jutott a dollár a főbb keresztárfolyamaihoz képest, és a momentuma is nagyon túlhúzott. Ez nem jelenti, hogy ne erősödhetne tovább, de ne csodálkozzunk akkor sem, ha most egy kicsit megpihen. De egy izmosabb, sőt, relatíve hosszú korrekció sem jelenti feltétlenül azt, hogy a dollárerősödésnek vége.

Az utca embere dollár/euró árfolyamként értelmezi a dollár értékét, pedig más devizákhoz mért dollárárfolyam is releváns. A szakma definiált is egy ún. dollárindexet, ami 6 devizához, köztük legnagyobb súllyal az euróhoz méri a dollár értékét. Ez az index egy több évtizedes potenciális ellenálláshoz jutott el most.

El kell persze mondani, hogy a vonalhúzogatásnak semmilyen tudományos háttere nincsen, de mivel az árfolyamok mozgását a tudományos emberek sem tudják előrejelezni, nyugodtan bevállalhatjuk, hogy a közgazdászprofesszorok lenéznek minket. Ők sem tudják, hol lesz március végén a dollár.

A DXY index havi bontásban

A mostani esetben nem is a vonal a lényeg, hanem hogy az árfolyammozgás momentumát jelző RSI-indikátor havi adatokra mérve is igen magas, ami azt sugallja, ezt a trendet most átmenetileg túlhúzta a piac.

A DXY egyébként inkább fura szokvány, mint bármi más, ezért megnéztem a dollár főbb kereskedelmi partnerei devizáihoz mért, Amerika külkereskedelmében betöltött arányaival súlyozott árfolyamát, az ún. nomináleffektív árfolyamindexet. Ez gyakorlatilag ugyanazt mutatja, mint a DXY: van ez a vonal, amit a technikai elemzők tiszteletben tartanak, és van a túlhúzott momentum.

A dollár nomináleffektív árfolyamindexe havi bontásban

Ezen az ábrán jól látszik, hogy a dollár kétszer erősödött be igazán a főbb kereskedelmi partnerei devizáihoz képest: először 1981 és 1985 között, amikor a versenytársai devizái az értékük 40%-át vesztették el a dollárhoz képest, másodszor pedig 1995. és 2002. között, ami 25%-os értékvesztés hozott. (Az árfolyamindex tehát kb. 1/0,60, illetve 1/0,75-szörösére emelkedett.)

Kérdés, hogy ezek után hosszabb távon mennyire erősödhet még a dollár, hiszen a 3-4 évben nem kis dollárfelértékelődést láthattunk. A dollár reálárfolyama történelmi visszatekintésben viszonylag magas, de a gazdaság momentuma elég jó, a fundamentumai javulnak, külkereskedelmi deficitje már csak az olajipari bumm miatt is javulni fog. Így most a túlhúzottság mellett sem merném nagyon shortolni.  

Forrás: Bloomberg

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.