piacok

Gyengül a dollár vagy erősödik az euró?

by totalreturn 2015. május 4.

Az euródollár kereszt jelentős korrekción ment keresztül az elmúlt három hétben, és a korábbi sávozásból az olaj és a kamatok után talán ez is kitört. Hogy itt marad-e vagy sem, az még kérdés, de érdemes megnézni, mitől is mozog a kereszt. A dollár gyengül vagy az euró erősödik?

A kérdéshez forduljunk ismét a nomináleffektív árfolyamindexekhez, melyek korábban remekül megmutatták, mi történik az egyes devizákkal önmagukban! Az euródollár (és a dollárindex is) április 14-én fordult az interim csúcsról/mélypontról, úgyhogy ezt a napot vettem 100-nak, és a Bloomberg dollár index kosarában szereplő devizákat állítottam sorba. Minél jobban emelkedik a vonal, annál jobban erősödik az adott fizetőeszköz és fordítva.

A Bloomberg dollár indexben levő devizák átlagos árfolyamváltozása

Egészen a múlt hét végéig a dollár volt ebben a kosárban a leggyengébben szereplő deviza, de még ebben az időben is a főbb keresztjei közül a reál, a kanadai és az ausztrál dollár erősödése volt az igazi trend. Aztán múlt héten begyorsult az euró erősödése, és mostanra gyakorlatilag ez a legjobban teljesítő deviza. Nem megy sehova a KRW, viszont kis lelkesedés után délnek fordult az angol font. Itt ugye választások lesznek, és jelentős átrendeződés sem kizárt az angol politikai rendszer struktúrájában, legalábbis ami a pártokat illeti.

A mexikói peson viszont semmi sem segít, sem a dollár gyengülése, sem az olaj árának erősödése, úgy tűnik, ott valami kicsit megbicsaklott. Nem biztos, hogy ez belső mexikói ügy, lehet, hogy a várakozásokhoz képest alulteljesítő amerikai gazdaságban komolyabb lassulás van, mint azt a legutóbbi adatok alapján gondoljuk, és ez üti meg a fő beszállítónak, és az insourcing boom nyertesének számító mexikói gazdaságot. Mindesetre a peso nomináleffektív árfolyamban soha nem volt ennyire gyenge, ha pedig az inflációs hatásokkal korrigált ún. reáleffektív árfolyamot nézzük (ami tehát a deviza reálértékét méri) a 2011. illetve a válság óta nem volt ilyen mélyen. Nem tudom, hogy ez jelent-e bármit is, ami nem kifejezetten Mexikóra vonatkozik, de mindenestre érdekes.

A címben feltett kérdésre az a válasz, hogy az euródollár kereszt mozgásából kicsit talán most többet is jelent az euró erősödése, mint a dollár gyengülése. Ez — talán nem véletlenül — egybe is esik a hosszú eurókamatok emelkedésével is.

Forrás: Bloomberg, Aegon

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, csak egy tény a sok közül.

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.