piacok

Brexitre készülve

by totalreturn 2016. február 23.

Az nem teljesen nyilvánvaló, hogy az angol font számára fundamentálisan mit jelentene az unióból való kilépés, de a gyengülés elsőre logikus veszélynek tűnik. Az opciós piac mindenesetre elkezdte ezt a kimenetet árazni. Anélkül, hogy az opcióelméletbe nagyon belemennénk, annyit érdemes tudni, hogy az adott kötési árfolyamú és lejáratú opció ára attól függ, hogy mekkora valószínűséget áraz a piac azt illetően, hogy az árfolyam tényleg elmegy a kötési árfolyam szintjéig. Ez logikus: minél nagyobb a valószínűsége, hogy az opciós ügyletből pénzt látunk, annál drágább az opció ára.

Az alábbi ábra az EURGBP keresztre szóló opciók árait mutatja, egészen pontosan azt, mennyivel lett drágább az euró vételére és font eladására szóló opció az ellentétes irányú (tehát font erősödésére játszó) opcióhoz képest. Az ábra direktben nem az opció árát jelzi, hanem az ún. „volatilitást”, azaz a deviza várható ingadozását: minél ingadozóbb ugyanis egy árfolyam, annál nagyobb valószínűséggel vesz fel a mostanitól eltérő értéket. (Gondoljunk abba bele, hogy egy egyáltalán nem ingadozó, teljesen fix árfolyam nulla valószínűséggel lesz más, mint amennyi most. Ami kicsit ingadozik, az kis valószínűséggel lehet más, mint az éppen aktuális ár. Ami nagyon mozog, az meg nagy valószínűséggel lesz más, mint most.) Az opció ára tehát a piac által becsült valószínűséggel mozog együtt. Minél valószínűbb valami, annál drágább az opció. (Ezért drágább egy közeli kötési árfolyamú opció, mint egy távoli: a közeli árfolyam bekövetkezési valószínűsége nagyobb, mint egy távolié.)

Az font gyengülésére és erősödésére szóló opciók relatív ára

(Geekeknek: az ábra a 3 hónapos 25 delta risk reversalban árazott volatilitást mutatja.)

Az opciós piac szerint a font az euróhoz képest nagyobb valószínűséggel fog gyengülni, mint erősödni, és ez a relatív valószínűség a skót szavazást éppen megelőző pár nap kivételével nem volt ilyen magas 2010. eleje óta. Most, hogy a kócos és népszerű Boris Johnson is az exit mellett kampányol, mindenki összecsinálta magát, és talán nem is véletlenül. Június 23-ig sok minden történhet, de a gondolat, ezek tényleg összedönthetik az egész miskulanciát, bizony nyugtalanító. A skót referendum végül 55,3:44,7 lett, de semmi garancia nincs arra, hogy a brexites referendum is ilyen „sima” lesz. De bármi is lesz a vége, addig többször jó nagy para lesz ezzel kapcsolatban.

Forrás: Bloomberg

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.