Monetáris politika piacok

A nap grafikonja: fulladásos halál a kamatlábpiacon

by totalreturn 2014. szeptember 9.

A rövidlejáratú forintpiaci kamatlábakat két dolog határozza meg: az MNB alapkamat és a piacon található szabadon felhasználható pénz mennyisége, azaz a likviditás. Ha nagy, akkor alacsonyak a kamatok, ha kevés, akkor meg magas. A kamat ugyanis a pénz ára, ezért van, hogy ha sok a pénz (magas a likviditás), akkor a kamatok is alacsonyak. Most ezzel kapcsolatban most különösen érdekes időket élünk.

Magyarországon a sok devizahitel miatt számít az is, hogy forint mellett euróban mennyi a szabadon rendelkezésre álló összeg. A forint és az euró egymáshoz képesti relatív bőségét a devizacsere-ügyletekeben, az ún. devizaswapokban árazott forintkamatok nagyságán mérhetjük le. Nagyon nem akarok a devizaswap technikai részleteibe belemenni, de a lényeg az, hogy ha a rendelkezésre álló forint és euró mennyisége között megbomlik az egyensúly, és relatíve kevés az euró, vagy relatíve sok a forint, akkor a devizaswapokban árazott forintkamatok is leszakadnak az irányadó kamatokhoz képest. Ha sok az euró és/vagy kevés a forint, akkor meg fordítva. Bonyolult, tudom, de ez van. A monetáris folyamatok nem annyira komplikáltak, mint a molekuláris biológia, de azért a megértésük követel némi képzést és odafigyelést.

Éveken át a visszatérő euróhiány okozott problémát a magyar piacon, ami lefelé húzta a swapokban árazott forintkamatot az alapkamathoz képest, miközben a tényleges forintlikviditást mérő kincstárjegyhozamok relatíve magasak voltak. Ez történt pl. 2011-ben. Most viszont a devizaswapok forintkamata úgy alacsony, hogy nincs euróhiány, viszont belefulladunk a forintlikviditásba. Ennek az a következménye, hogy mint a swapok, mind a dkj-hozamok leszakadtak az alapkamathoz, képest, sőt a swapok kicsúsztak az alapkamat körüli ±1%-os sávból. Forint tehát van dögivel úgy, hogy sok szereplő, elsősorban a külföldiek számára az MNB-eszköztárra vonatkozó új szabályok miatt korlátozottá vált a forinteszközökhöz való hozzáférés, ezért a legpofátlanab árakon is kénytelenek a forintjukat valahogy fialtatni. Nekik kvázi csak a swappiac maradt, ahol eltűnt a hozam. Meglepő, de nem mindenki számára mulatságos. Nekik ez kvázi fulladásos halál.

Rövid lejáratú forintkamatok

Forrás: Bloomberg

Apró betűs rész: a nap grafikonja nem feltétlenül jelez fontos folyamatot, egyszerűen csak a szerző számára érdekes esemény, folyamat grafikus megjelenítése. Nem előrejelzés, nem normatív értékelés, egyszerűen csak egy tény a sok közül.

Amennyiben tetszett a bejegyzés és az elsők között szeretnél értesülni új blogbejegyzéseinkről, oszd meg és lájkolj minket a Facebook-on!

* Hozzájárulok, hogy az Aegon Alapkezelő a továbbiakban marketing tartalmú megkereséseket küldjön részemre és elfogadom az ehhez kapcsolódó adatvédelmi tájékoztatót.